Підготовка питної води(дохлорування)
Питна вода по водогону Ø = 1000 мм надходить від мереж КП «Дніпроводоканал ДМР» (відповідну ДСанПіН 2.2.4-171-10) в РЧВ водопровідної насосної станції (ВНС-2) міста, де вона дохлорується до санітарних норм та з встановленим залишковим хлором подається у розподільчу водопровідну мережу міста. У якості реагенту для дохлорування питної води використовується рідкий хлор.
Технологічний процес дохлорування води на ВНС - 2 та ВНС смт. Меліоративний включає доставку рідкого хлору до установок і зважування його маси, очистку хлору від забруднень, дозування, розчинення хлору у воді, транспортування хлорної води і подачу її у воду, контроль залишкового хлору у воді.
Витрата рідкого хлору здійснюється ваговим методом. У хлораторній встановлено дві циферблатні ваги марки РП - 600. З метою виявлення та усунення похибок, ваги щорічно перевіряються ДП «Дніпростандартметрологія». У хлораторній ведеться журнал надходження і витрат хлору.
Випаровування хлору є одним з основних процесів дохлорування води, так як утворення хлорної води відбувається тільки при змішуванні газоподібного хлору з водою. Випаровування виконується у балонах. Балони з хлором встановлюються під кутом 18 - 20 градусів для збільшення поверхні випаровування хлору. Грубе очищення газу здійснюється у балонах - грязевловлювачах, більш тонше - у спеціальних фільтрах зі скляною ватою, вмонтованих у хлоратори. Далі газоподібний хлор надходить у хлоратор, віддозований ротаметром, хлор засмоктується ежектором, перемішується з робочою водою - відбувається розчинення хлору у воді, і хлорна вода подається у знезаражуючу воду.
Контроль залишкового хлору у дохлорованій воді та підтримка його на заданому рівні – є найважливішим етапом технологічного процесу.
Згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної,призначеної для споживання людиною":
«Під час знезараження водопровідної питної води залишкові концентрації реагентів визначаються не рідше одного разу на годину та повинні становити:
- у разі знезараження води за допомогою хлору у період благополучної санітарно-епідемічної ситуації вміст залишкового вільного хлору у воді на виході із РЧВ - у межах 0,3 - 0,5 мг/дм3 після 30 хвилин контакту хлору з водою, а вміст залишкового зв'язаного хлору - у межах 0,8 - 1,2 мг/дм3 після 60 хвилин контакту хлору з водою. За наявності у воді і вільного, і зв'язаного хлору дозволяється здійснювати контроль за одним ізцих показників: за залишковим вільним хлором (при його концентрації понад 0,3 мг/дм3) або за залишковим зв'язаним хлором (при концентрації залишкового вільного хлору меншій ніж 0,3 мг/дм3);
- у період ускладнення санітарно-епідемічної ситуації дозволяється хлорувати воду підвищеними дозами активного хлору (5-20 мг/дм3) за умови видалення надлишкового хлору з води перед її подачею у розподільну мережу».